Vítejte v novém těle – NÁVOD CHRISE POWELLA

Vítejte v novém těle

Chris Powell je americký trenér a odborník na přeměny obézních lidí, který se celosvětově proslavil zejména díky reality show Vítejte v novém těle. Pořad Vítejte v novém těle znají lidé na celém světě a v tomto článku si popíšeme nějaké konkrétní kroky, které jsou součástí programu, který pomohl zhubnout mnoha lidem na celém světě.

Jak to Chris Powell tedy dělá?

Chris Powell přistupuje ke svým klientům individuálně, avšak základní pilíře programu jsou shodné. Vše začíná teorií a seznámením se se základními informacemi, se kterými budou jeho klienti po celý rok pracovat – matematicky vzato je hubnutí jednoduché – je nutné dosáhnout záporné energetické bilance, tzn. energetický příjem musí být nižší než výdej. Toho dosáhneme úpravou jídelníčku a pohybem. Na úvodním bootcampu seznámí klienty se základními informacemi o zdravém životním stylu,  především o stravě stravě a pohybu. Základní informace o živinách a zdravé stravě jsou popsány v tomto článku. Dále poskytne Chris potravinový list, který obsahuje seznam doporučených potravin seřazený podle zdrojů makroživin. Tento potravinový list naleznete zde:

Potravinový list od Chrise Powella

Chris Powell – dietní plán

Další důležitou součástí bootcampu jsou nastavená pravidla, která z reality show Vítejte v novém těle nejsou vždy zřejmá, nicméně zde jsou zásady, které musí většinou klienti během programu dodržovat. Některá pravidla se mohou mírně měnit v závislosti na individuálním plánu.

1) Doporučený denní příjem 1500 kcal

Klienti se naučí vážit si své porce, z počátku si zaznamenávají jednotlivá jídla a cílem je dosáhnout 1500 kcal denně, kdy je Chris naučí rozložení potravy tak, aby jejich příjem makroživin byl rovnoměrný.

Denní příjem zhruba odpovídá těmto hodnotám:

  • 55% sacharidy
  • 25% tuky
  • 20% bílkoviny

Cílem je tedy orientovat se v jednotlivých zdrojích makroživin a jejich evidence, která je důležitá pro zpětnou vazbu při jejich změně hmotnosti.

*V ČR existuje mnoho aplikací a webových stránek pro evidenci přijaté energie, doporučuji např. kaloricketabulky.cz

2) Cvičební plán navržený na 20 hodin týdně

Cvičební plán je navržený tak, aby mohl začít každý a postupně je přidávána zátěž. Skládá se z aerobní části (chůze, běh, jízda na kole, bruslení, plavání) a silových tréninků (posilování). Harmonie těchto dvou rovin je nezbytná pro kýžený výsledek. Silový trénink je velmi důležitý, protože při něm rostou svaly, které jsou na rozdíl od tukové tkáně metabolicky aktivní, což znamená, že svaly potřebují energii a tedy čím více svalů jedinec má, tím více energie spotřebovává a tím pádem rychleji hubne.

3) Voda, voda, voda

Každý klient Chrise Powella musí denně vypít galon vody (*odpovídá 3,79 l). Jelikož často pracuje s lidmi závislými na jídle, je voda nepostradatelný pomocník při odvykání na této závislosti. V případě chutě na jídlo vypijte sklenici vody, po ránu vypijte sklenici vody, před jídlem vypijte sklenici vody, po cvičení vypijte sklenici vody, každou hodinu vypijte sklenici vody… Voda naplní žaludek, zrychlí metabolismus, krátkodobě dá žaludku impuls k tomu, že je plný a lidé lépe bojují s chutí na jídlo.

4) Pravidelnost

Denně máme 5 jídel, tři hlavní a dvě svačiny pro udržení konstantní hladiny cukru v krvi. Prvním hlavním jídlem je snídaně, kterou bychom měli konzumovat maximálně do hodiny od probuzení. Žádné jídlo neubíráme ani nepřidáváme, pouze hlídáme velikost porcí. Ideální rozestup mezi jídly je cca 3 hodiny.

Další pravidla

  • Každé ráno zahájíme slibem sobě samému. „Dnes pojedu do práce na kole. Dnes budu u TV skákat přes švihadlo.“ A jak říká Chris: „Své slovo cti více než své výmluvy.“
  • Vizualizace – je nutné si neustále připomínat, proč to děláme a pracovat na udržení motivace. Pomáhá vylepení si fotek s definovaným cílem (hezká postava, děti, zdravotní dokumentace, atd).
  • Žádné nezdravé tuky, zákaz hydrogenovaných olejů.
  • Nehlídat při cvičení hodiny – celý trénink by neměl být zaměřen na jednotky času, ale na intenzitu, která by se měla stále zvyšovat, aby byl zajištěn progres.
  • Podpora – je důležité najít podobné lidi okolo sebe a najít podporu u svých nejbližších.
  • Rozpoznat, kdy jste sklouzli ze svého plánu a požádat o pomoc, najít lidi, se kterými jsme propojení, přiznat spadnutí a emoční disbalanci, zamyslet se nad cíli, jejich relevancí (proč jsem si je nastavil?, co chci opravdu?, proč jsem je prolomil?, byly reálné a dosažitelné?) a znovu nastavit cíle a pokračovat dál.