Doporučené filmy

Na jídle záleží (2008)

 • dokument, USA, 80 minut

Tento dokument vysvětluje vztah mezi nemocemi a stravou. Je velmi vhodný pro všechny, kteří se seznamují se zdravou výživou. Vysvětluje principy nemocí a jejich příčiny ve stravě, popisuje vliv živin na naše tělo a naopak vznik nemocí v případě jejich nedostatku. Také se zaobírá tématem, proč celosvětová osvěta není běžně dostupná, farmacetickým lobby a tím, jak je vše podmaněno zisku. Není žádoucí léčba stravou, přestože se jedná o přirozený proces udržování zdravého těla. Na léčivech totiž zbohatlo mnoho lidí a tento bussiness je jeden z nejvýdělečnějších oblastí vůbec.

Léčba rakoviny zevnitř (2008)

 • dokument, USA, 127 minut

Jedná se o klíčový dokument o léčbě rakoviny. Odhaluje fakta podpořená mnoha vědeckými studiemi, nabízí zcela odlišný úhel pohledu na západní zdravotnictví a na nutnost zvyšovat zisk. Jedná se o přehledné a jasné informace, které by měl mít k dispozici každý a farmaceutické společnosti se velmi intenzivně brání osvěte v tomto směru.

Potraviny, a.s. (2008)

 • dokument, USA, 90 minut

Přesvědčivý depresivní pohled na velkopodnikání ve výrobě potravin nejen popisuje jejich nechutnou cestu z polí a stájí ke spotřebiteli, ale zároveň zkoumá ekonomický řetězec, v němž následky zdánlivě levného jídla, kdy hamburger stojí méně než brokolice, nese celý zdravotní a sociální systém. (oficiální text distributora)

Pozemšťané (2005)

 • dokument, USA, 95 minut

Dokument se snaží ukázat brutalitu, kterou lidé páchají na zvířatech, aby dohnal diváky k přehodnocení svého životního stylu. Je rozdělen na několik částí: domácí mazlíčci (odchyt a utracení zdivočelých psů), jídlo (mučení a porážka dobytka na jatkách), oblečení (zabíjení zvířat pro kožešinu), zábava (kruté životní podmínky zvířat v cirkusech, smrt v rodeech a v korridě). Film je vlastně komentovanou sérií jednotlivých záběrů, z nichž většina je údajně pořízena skrytou kamerou na skutečných jatkách a podobných místech a nebyla doposud nikde uveřejněna.

Tapped (2009)

 • dokument, USA/Kanada, 75 minut

Balená voda je největší reklamní a marketingový podvod na světě, říká mediální analytička Barbara Lippertová v dokumentu Stephanie Soechtigové. Načerpat zdarma pitnou vodu, stočit ji do plastových lahví, rozvézt po světě a prodat zpátky lidem – „modré zlato“ prostě přináší snadné výdělky. Film přitom ukazuje, že voda v plastové lahvi je často tatáž, jaká teče ve všech amerických domácnostech z vodovodu. Režisérka dále rozkrývá, jak se firmy Nestlé, Pepsi Cola či Coca-Cola díky mezerám v zákonech vyhýbají daním z čerpání vody a recyklace, zveřejňování výsledků studií o zdravotní nezávadnosti i morální odpovědnosti za nepřímé důsledky jejich podnikání. Skupiny nezávislých expertů, aktivistů či novinářů přitom upozorňují na to, že balená voda škodí nejen našim peněženkám. Plastové lahve totiž obsahují látky, které jsou nebezpečné pro lidské zdraví, přispívají k výskytu rakoviny, neplodnosti a dalších onemocnění. Nadměrné čerpání vody a nedostatečná recyklace plastu navíc ohrožují životní prostředí: ryby a další vodní živočichové přicházejí o svá přirozená útočiště a světové oceány se začínají hemžit úlomky plastů „nahrazujícími“ plankton, potravu ryb.(Jeden svět)

Tlustí, nemocní a téměř mrtví  (2010)

 • dokument, Austrálie/USA, 97 minut

Dokument popisující jednačtyřicetiletého australana Joe Cross, který trpěl autoimunitní chorobou a díky dlouholetému nevhodnému stravování trpěl obezitou. Jedná se o typický americký motivační film, nicméně ukazuje, jak se dá začít žít zdravě. Celý dokument je o 6Oti denní výpravě, kdy se Joe rozhodl vyměnit své dosavadní stravovací návyky za ovocné a zeleninové šťávy.

Home (2009)

 • dokument, Francie, 95 minut

Tento dokument o planetě Zemi režíroval Yann Arthus-Bertrand. S optimistickým přístupem a aktuálními tématy se snímek zaměřuje na vzrůstající povědomí veřejnosti o současných sociálních problémech a problémech životního prostředí. Exkluzivně se vydáme na cestu kolem světa do těch nejúžasnějších, ale také nejponičenějších krajin – nádherná, dech-beroucí a silné emoce vyvolávající cesta z hlubin australského korálového pobřeží na vrchol hor Kilimandžáro, z amazonských pralesů do pouště Gobi, z bavlníkových plantáží v Texasu do průmyslové Šanghaje a ještě dál. Home nám skýtá konkrétní pohled na problémy, kterým musí naše planeta čelit: globální oteplování, kácení deštných pralesů, ztráta biodiverzity a ubývání přírodních zdrojů, ale na druhou stranu i pozitivní vývoj, jako je vzrůstající demokracie, rozvoj vzdělání, růst životního standardu.

Díl 1

https://www.youtube.com/watch?v=Bsxo7iHnw0I

Díl 2

Planeta plná plastů (2009)

 • dokument, Rakousko/Německo, 95 minut

Planeta plná plastů

Režisér Werner Boote nabízí detailní pohled na materiál, který se stal každodenní součástí našeho života. Vydejte se spolu s ním na fascinující cestu okolo světa po stopách umělých hmot na naší planetě a zamyslete se tak nad důsledky jejich používání.

Nádherná zelená (1996)

 • komedie, Francie, 99 minut

Nádherná zelená

Jedná se o satirický popis dnešní doby, kdy mimozemšťanka Mila přistane na naší planetě a hodnotí očima nezasvěceného systém, ve kterém žijeme.  S humorem zde hodnotí, jaké převrácené hodnoty shledává. Film nebyl dlouhou dobu běžně k dispozici, nicméně stojí za shlédnutí.

Zátoka (2009)

 • dokument, USA, 88 minut

Zátoka je oscarový vítěz z roku 2010 v kategorii nejlepší dokumentární film, sleduje elitní tým aktivistů, filmařů a potápěčů, kteří se vydali na tajnou misi, jejímž cílem bylo proniknout do skryté zátoky v japonském Taiji a odhalit její hrozivé tajemství. Využívali při tom speciální techniky, včetně skrytých mikrofonů a kamer ve falešných kamenech, a díky tomu odhalili, jak děsivě tato malá přímořská vesnice přispívá k obrovským ekologickým zločinům, jenž se dějí celosvětově. Výsledkem je provokativní mix investigativní žurnalistiky, eko-dobrodružství a poutavých filmových obrazů, který dohromady tvoří nezapomenutelný příběh inspirující k akci diváky po celém světě. (oficiální text distributora)

Černý zabiják (2013)

 • dokument, USA, 83 minut

Snímek Blackfish odhaluje příběh notoricky známé kosatky Tilikum, která – na rozdíl od jakékoli jiné volně žijící kosatky – zabila v zajetí několik lidí. Co se s ní za tu dobu stalo? Šokující záběry a poutavé rozhovory s trenéry a experty manifestují mimořádnou náturu těchto tvorů. V posledních čtyřech desetiletích si můžeme pozorovat opravdu kruté zacházení s kosatkami v zajetí a rostoucí rozčarování pracovníků, kteří byli mylně informováni o ohrožení tohoto druhu v divočině. A to jenom kvůli vysokým ziskům průmyslu mořských parků. Tento emotivní a napínavý příběh nás přiměje k tomu, abychom zvážili náš vztah k přírodě. Zároveň ale odhaluje, jak málo toho my lidé vlastně víme o těchto vysoce inteligentních a překvapivě vnímavých savcích, které jsme chtěli ovládat.(HBO Europe)

V anglickém jazyce:

101 důvodů, proč se stát veganem

Nejlepší řeč, kterou kdy uslyšíte