Klystýr

Klystýr

Klystýr je tisíce let stará metoda očištění tlustého střeva. Již ve starověkém Egyptě si lidé byli vědomu výhod, které klystýr přináší (zvýšení životní energie, obranyschopnosti organismu,, snížení únavy a podobně).

Používané tekutiny proplachování

 • čistá voda *
 • voda s citronem *
 • bylinné směsy *
 • kávový klystýr *
 • urina *

* veškeré tekutiny by měly mít teplotu lidského těla, důrazně nedoporučuji používání studených ani horkých tekutin

Střeva se vyznačují vysokou absorbcí různých látek, proto je třeba s klystýry zacházet opatrně, obzlášť jedná-li se např. o kávový klystýr či urinu. Vyplachování má intenzivnější průběh. Absorbce střev dokazuje např. používání čípků proti teplotě pro male děti, které nemohou přijmout tabletu.

Vhodná nádoba na klystýr

Na trhu nalezneme spoustu pomůcek, nejčastěji se setkáváme s balonky, různými stříkačkami, gumovými vaky, plastovými, skleněnými nebo plechovými nádobkami. Nejvhodnější k domácím klystýrům jsou irigátory, které se dají pořídit za cenu okolo 200,- Kč v lékárnách a obchodech se zdravotními potřebami. Také na internet najdeme bohatou nabídku irigátorů. Důležitý je objem této nádoby, který by měl být alespoň 1,5 litru. Plastové a gumové nádoby jsou velmi snadno použitelné, dají se zavěsit do požadované výšky a jejich použití je velmi jednoduché a nenáročné na údržbu. Na trhu najdeme take spoustu již připravených nádobek s různými gely, které jsou velmi jednoduché na použití (mají menší objem a obsahují látky vyvolávající žádoucí reakce, nicméně tyto preparáty nedoporučuji pro potřeby domácího klystýru a jejich dlouhodobé použití).

Aplikace klystýru

 • Připravíme si potřebné náčiní, tedy irrigator s vhodným zakončením, tekutinu (vodu) zahřátou zhruba na 36 stupňů Celsia a olejíček nebo vazelínu pro snadnější aplikaci
 • Irigátor zavěsíme zhruba do jednoho metro od podlahy sprchového koutu nebo jiného míste, kde budeme klystýr praktikovat
 • Naplněný irrigator odpusťte pomocí ventilu tak, aby v hadičce nebyly žádné vzduchové bubliny, ale aby byla zcela zaplněna pouze tekutinou
 • Zvolte si vhodnou polohu, aby Vám bylo zavádění co nejpříjemnější. Polohy můžete měnit, jistě si najdete svou oblíbenou. Vhodné polohy jsou např.:
  1. vleže na zádech
  2. na čtyřech v poloze “kočka”
  3. na kolenou opřeni o lokty
 • Uvolněte se, nezatínejte svaly a zlehka zaveďte rektální trubičku do konečníku do hloubky cca 10 cm. Postupujte pomalu, nikde ne přes bolest.
 • Postupně uvolňujte ventílek a vypoštějte kapalinu. Můžete na etapy, po troškách. Vždy když budete cítit menší pnutí, tok zastavte a počkejte. Po chvíli můžete zase ventílek povolit a postupně plnit střeva. Při prvních výplaších stačí okolo 300ml.
 • Zkuste zadržet kapalinu ve střevech, co to půjde. Z počátku se bude jednat o pár desítek vteřin. Poté můžete znovu process opakovat. Každým dalším výplachem se bude doba zvyšovat.
 • Nebuťe překvapení výsledkem, ze střeva se odlupují několikaleté nánosy a v obsahu střev můžete najít různé zajímavoszi.

Kdy je nejvhodnější doba na provádění klystýru?

Klystýr provádíme vždy před jídlem, ideálně ráno na lačný žaludek. Klystýr se provádí při týdenní očistě 1x denně první tři dny, dale ráno v době půstu. V době půstu je klystýr velmi žádoucí, je to doba, kdy se čistí celé tělo a setkává se s toxiny z různých mist a čím méně jich má k dispozici, tím lepší léčebný účinek má. Klystýr by se měl používat v běžném životě jednou za měsíc, v případě očisty organism a přechodu na zdravý životní styl je doporučována intenzivnější kúra. Velmi důležité je (nejen) po klystýru zdravá strava bohatá na zeleninu, ovoce, ořechy a semena. První jídlo po půstu, klystýru I jiné takové invazivní metodě se doporučuje často i rýže.

Při klystýrech je důležité dbát take na přísun probiotik a laktobacilů, které se z těla samozřejmě take odplavují spolu s nánosy střev. Vhodný zdroj laktobacilů je např. kefir z tibetských hub, jedná se o přírodní zdroj a mají velmi pozitivní vliv na lidské tělo. Z tohoto důvodu bychom take neměli klystýr aplikovat příliš často, abychom nenarušili střevní mikrofloru.